Home » » Betegek kenete

Betegek kenete

Written By Unknown on 2014. március 17., hétfő | 2:38

A betegek szentsége (kenete) a betegeknek a vigasztalás és megtisztulás kegyelmét adja; egyesít Jézussal az ő húsvéti misztériumában, hogy betegségét, mint a lélek gazdagodását fogja fel, amint Szent Pál írja: „Testemben kiegészítem azt, ami Krisztus szenvedéséből hiányzik, testének, az Egyháznak a javára.“ (Kol 1,24). A szent kenet szentsége a beteget gyógyító Jézus hozzánk forduló szeretetének jele és közvetítője. Szent Jakab levelében is olvashatjuk, hogy a közösség vezetője imádkozott a betegekért, valamint olajjal kente meg őket, hogy meggyógyuljanak. 
A beteghez időben papot kell hívni, hogy teljes tudatával vehessen részt a szentség ünneplésében. A pap, ha teheti magával viszi az oltáriszentséget is, hogy szentáldozásban is részesíthesse a beteget. Személyes beteglátogatáson kívül általában minden plébánián, egy évben egyszer szokás egy szentmisét tartani a betegeknek, melyben a szükségét érző hívő a betegek kenetében részesülhet. 
A betegek kenetét az a megkeresztelt ember veheti fel, aki betöltötte 60. életévét vagy súlyos betegség miatt élete veszélyben forog. A szentség felvétele előtt szentgyónással kell előkészülni azoknak, akik súlyos bűnben vannak. Ezt a szentséget ugyanazon betegségben abban az esetben lehet többször felvenni, ha a beteg állapota súlyosbodik. Mivel a felvevő szándéka is fontos, jó ha már most elhatározzuk a felvételét, hogy amennyiben értelmi képességeinket elveszítenénk, akkor is hatékony legyen a szentség kegyelmi ereje. Ha valaki nincs eszméleténél, a szent kenet akkor is feladható.
A szentséget csak felszentelt pap szolgáltathatja ki életben lévő embernek.
A betegek kenetének kiszolgáltatása során a felvevő mindkét tenyerét felfelé fordítva fogadja a megkenést. A pap imádság közben megkeni homlokát és két tenyerét, amire a felvevő  ámennel válaszol.
A betegek kenetének kiszolgáltatásakor használt növényi olajat Jézus idejében is és sokszor ma is gyógyításra használják. Szimbolizálja az ember jólétének teljességét, melyet ezzel a szóval szoktunk kifejezni: üdvösség. Ez a testi és a lelki egészséget is jelenti.
Share this article :

Megjegyzés küldése

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2013. Vác Alsóvárosi Plébánia - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger